Kultuurilooline
PALVERÄNNUTEE
Piritalt Vana-Vastseliina

Teekond

Mosina vesiveski

Algselt kuulus Mosina veski Meeri mõisale. Mosina veski rendilevõtmise leping sõlmiti toonase mõisniku Otto von Seidlitzi ja Juhan Muraku vahel 1902. aastal.
Enne 1914. aastat oli veskis 1 turbiin. Pais ehitati 1921. aastal maakividest, selle keskel oli jääninaga saar. 1930ndail aastail ehitas Juhan Murak veskihoone ümber. Uuenenud veski-hoone sai kolmekorruseline, maakividest seinte ja poolkelpkatusega. Turbiini sissevool oli esiküljest ja väljavool taganurgast.
Teise Maailmasõja ajal 1944. aastal lasti pais õhku.

Mosina vesiveski lõpetas viljajahvatamise (leivajahu, tangud, kruubid) 1950. aastate lõpul. Veski valdajaks sai Tartu Autobussi- ja Taksopark ning 1960ndate lõpul ehitati veskihoone ümber puhkebaasiks.

„Maja ise on heas korras ja selle all veekanalis ootavad rakendust kaks töökorras turbiini, kuid hoones pole alles ühtki veskimasinat. „Veskina pole ehitisel perspektiivi, see on selge,” arvab veski peremees Herbert Rasso 2002. aastal. „Aga kui läheb hästi, peaksime aasta-poolteisega elektrijaama käima saama.””  

Veskit siiski tööle ei pandud – praegu on koht võetud peremehelt rendile ja Mosina vesiveskis pakutakse öömaja.
Koht on ilus ja vaikne, toad mugavad, unelauluks veekohin, köögis saab süüa teha, on olemas duširuumid ja saun, mustad riided saab pesumasinas puhtaks pesta, riiulid on täis põnevaid raamatuid ja kes soovib, võib kassile kala püüda – kas keegi nõuaks veel midagi?

  

Mosina vesiveskis on palveränduril võimalik ööbida
Aadress: Mosina veski, Vissi küla, Nõo vald, Tartumaa.
Tel. +372 504 3161; mosina.veski@gmail.com
http://mosinaveski.ee; https://www.facebook.com/vesiveski/  
Palun ööbimine vähemalt nädal varem kokku leppida!

Daila Aas, august 2018
 

Allikad

Agnes-Asta Marand. Lehekülgi Nõo ajaloost I–III.  2001–2003
https://tartu.postimees.ee/1937529/vesiveskite-omanikud-tahavad-jahvatada-jahu-asemel-elektrit
https://register.muinas.ee/ftp/DIGI_2013/pdf/eraT-0-76_001_0012064.pdf