Tamme tuulik ja Tamme kroonumõis
2013. aastal, kui tee meid esimest korda siia tõi, astus meile õuel vastu Tuuleveski talu toonane peremees Edgar Vaht. Praegu toimetab siin tema poeg Reio.
Tamme kroonumõisale kuulunud tuuleveski ehitati aastatel 1875–1899.
Tuulik on muinsuskaitse all. See on pööratava peaga hollandi tüüpi tuuleveski, mille puitkonstruktsioon on kaetud laastukattega. Tuulik restaureeriti 2007. aastal, tiivad pole kahjuks säilinud. Siinsamas Tamme mõisa veskis oli möldriks Reio vanaisa Rudolf Vaht. Tuuleveski töötas kuni 1970. aastateni.
Simon Vaht ostis selle Tamme mõisalt 1925. a. 1973. a. murdus veskil tiib ja töötas edasi ühe tiivaga (E. Maasik, 83). Uue laastukatte lõi R. Erikson 1987. a. Veskist 23 m põhjas savihoone, kus elas S. Vaht perega uue maja valmimiseni (E. Karu, 77). kirmus.ee
Tuuleveski peremees näitas meile ka naabruses (endise Tamme kroonumõisa peamaja asukohal) suures mahajäetud aias tühjalt seisvat taluhäärberit. Temalt kuulsime, et kunagine peremees, õppinud agronoom, istutas oma maja ümber muilt mailt toodud eri liiki puid. Aias kasvab hulk vanu sordiõunapuid. Endisaegne uhkus ja ilu on selgesti tuntav praeguses laokilolekuski. Kahju, et järeltulijad pole suutnud seda hoida.
Tamme mõis (Tammenhof) olevat nime saanud rahva jutu järele hiiest, mis asunud mõisast põhjapool, kõrgel järve kaldal. 1920. a. hävitati üksik vana tamm, mis paljude sugupõlvede mäletamise järele oli üksikuna ja poolkuivanuna järvekaldal teiste puude vahel seisnud – ainult üks väike oks haljas. Räägiti, et tamm püsivat sama kaua, kui mõis. See ennustus läkski täide, sest 1920 jagati mõis asunikele. kirmus.ee
Naabrimees, Koidu talu peremees Jakob Unt teadis omakorda rääkida (21.09.2016):
„Tamme mõis eraldus Rannu mõisast 17. sajandil. Tamme mõis oli riigimõis e. kroonumõis, nagu vanasti nimetati. Osa talusid siin on pärit juba mõisa ajast – tegid selle eest mõisale tööd. Kuusalu, Voore, Ojavere jt.
Minu vanaisa oli tsaariarmees soldat, teenis sõjaväes 25 aastat ja talle anti Tamme mõisast tsaarivalitsuse poolt 1 km siit suure tee poole väikene maatükk, käis kala püüdmas ja võttis osa mõisatööst. Tal oli 5 last.
(Talupoegadel oli kohustus teenida Vene tsaariarmees, teenistus kestis 25 aastat. Vähemalt 100 000 Eestist pärit sõdurit võeti Vene armeesse, neid valiti läbi loosi. Juba vene ajal kroonumõisate tükeldamisel jagati neid nn. „sõdurite kohtadeks”.)
EW algul jagati mõisa maad asunikutaludeks – u. 20 ha, karjamaa ja põllumaa, heinamaad eraldati Emajõe suudmes Emajõe luhas ja tekkis Tamme asundus. Minu isa sai ka mõisamaad. EW tekkides anti talle maad ning 1922. aastal sai valmis ait ja 1930. aastal elumaja.
(Esimestel aastatel kasutasid asunikud maad põlisrendi alusel. 1925. a. hakati nii asundus- kui ka riigirendikohti päriseks müüma. Reformiga saadud maa ja muu vara tuli 60 aasta jooksul osade kaupa välja osta.)
Tamme mõisa südame sai Vabadussõja veteran Peeter Palmiste, aga müüs mõne aja pärast ära. (10. X 1919 kehtestas Asutav Kogu maaseaduse, millega võõrandati mõisamaa riigi omandiks ja müüdi soovijaile. Maa saamise eesõigus oli Vabadussõjast osavõtnutel.) Pärn Albert ostis mõisa ära. Tema oli tsaariajal Taanis agronoomiks õppinud. Pärn oli tegus peremees, ehitas uue elumaja endise mõisahäärberi vundamendile, kasutas ära ka vana puumaterjali. Mõisaaegseid hooneid säilinud ei ole. Maakividest tall on juba talu ajal ehitatud.
Pärn istutas oma maja ümber Siberist ja mujalt kaugelt toodud puid.” Talu peremees Albert Pärn tõi need seedermännid ja pähklipuud Siberist küüditamiselt tagasi tulles 1950. lõpul. (E. Karu, 77) kirmus.ee
Jutud räägitud, taskud ja põsed maitsvatest õuntest punnis, sätime taas teele, saatjaiks Tuuleveski pererahva head soovid. Kõige paremat teilegi, kes te seal elate ja toimetate!
Daila Aas ja Tiiu Allikvee, 2024
Allikad
https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/loodusblogi/tamme-paljand
https://register.muinas.ee/public.php?menuID=monument&action=view&id=7262
https://www.muis.ee/museaalview/709556
https://tartu.postimees.ee/4009311/riigi-abi-tootule-tuulikule-tiibu-veel-ei-anna
https://galerii.kirmus.ee/koobas/index.php?id=38478&jrk=279&module=300&op=2
https://eelis.ee/default.aspx?state=2;-294849174;est;eelisand;;&comp=objresult=parandobj&obj_id=-1020531924
https://eelis.ee/default.aspx?state=2;-294849174;est;eelisand;;&comp=objresult=parandobj&obj_id=23831924