Mäe-Kõoküla ja Jõeveere talu muuseum
Jätkame oma matka samalt teelahkmelt, kust Puutlipalo metsavendade punkri poole keerasime. Läheme mööda metsateed otse edasi. Teerada läheb lahedamaks. Jõuame raiesmikule, läheme üle tee ja sammume ikka otse edasi. Kõik see aeg on meist vasakul Sitatarõlohk. Taevas teab, kas oli seal ennemal ajal mõni iseäranis kasimata majapidamine või passis nõgus koht asjal käimiseks. Kohanimede päritolu on omaette põnev teema.
Läheme üle Kõrgõsilla–Kõo kruusatee ja ikka edasi mööda metsateed. Teelahkmel keerame paremale, järgmisel taas paremale. Jälle kruusateele jõudes suundume vasakule ja oleme Lindora–Kapera teel. Puutli küla Kõrboja talust siiani on u. 4,2 km.
Bussipeatuse kõrval olev teeviit juhatab üle maantee: Mäekõoküla 1 km. Läheme üle tee ja üle silla. Silda kui seesugust pole ollagi, on teetruup, aga nimi on meeldejääv – Libusild. Küllap oli Raadsioja omal ajal vähe suurem ja veerohkem, miks muidu silda vaja.
Kruusatee viib mäkke. Mäe-Kõoküla kohta on teada, et 1684. aastal olnud Koiwukyla’s neli talu. Pole täit kindlust, kas Kõoküla nimes sisaldub sõna kõiv ’kask’ või hoopis sõna ’kägu’, sest käo ~ kõo vaheldust tuleb Võrumaal mujalgi ette. Traditsiooniliselt on küla jagatud Mäe-Kõokülaks ja Ala-Kõokülaks.
Mäenõlval on Mäe-Hõrna ja Vana-Telgo talud. Pärast neid tee keerab, aga meie rada läheb otse. Tee kulgeb piki mäeseljakut. Paremal orus paistab Kõo-Kimba talu.
Taluõuelt sauna tagant läbi kõndida lubati lahkesti – vana tee olevatki sedakaudu käinud. Sealsamas on ka Ilvese talu. Talu ees õitseb tatrapõld.
Pärast põldu suundume paremale kõrgepingeliini alla, mida mööda edasi astudes jõuame Lindora–Jõeveere teele.
Teisel pool teed avaneb kaunis vaade Ala-Jõeveere ja Jõeveere talule Piusa ürgorus. Puutli küla Kõrboja talust siiani oleme kõndinud veidi üle 6 kilomeetri.
Väsinud rändaja võib lõpuks ometi kergendatult ohata, sest Jõeveere talus saab soovi korral teetolmu maha uhada ja aidatoa sängis õndsalt unele suikuda. Talus on telkimisvõimalus, lisaks on 100 aasta vanuses palktares on 8 magamiskohta ning aida kahes toas veel 8 kohta.
Kindlasti peab tutvust tegema Jõeveere talu perenaise Ene kire ja kallisvaraga, põneva Jõeveere talu muuseumiga.
Algselt enda tarbeks soetatud mõnest vanast esemest on saanud mitme aastaga suur vanavara kollektsioon. Kõik esemed pärinevad lähiümbruskonnast, suurem osa Setumaalt.
Muuseumis on eksponeeritud palju töövahendeid, lampe, nõusid, tikitud linikuid ja palju-palju muud. Vanavara kogumise eesmärgiks on olnud eelkõige kohaliku ajaloo säilitamine tulevastele põlvedele.
Ilus koht see Jõeveere siin maalilises ürgorus Piusa jõekäärus.
Daila Aas, suvi 2021
Ööbimisvõimalus palverändurile
Jõeveere Puhkeküla ja -laager
Jõeveere talu, Lindora küla, Vastseliina vald, Võrumaa 65224;
Kontakt: Ene ja Mart Viitkin, tel. 5280952, 7867571; joeveerepuhkekula@gmail.com; www.joeveerepuhkekula.weebly.com
Palun ööbimine vähemalt nädal varem kokku leppida!